AREP'in Tarihçesi

1987 yılında kurulan “Gıda Aromaları ve Uçan Yağlar Sanayicileri Derneği - AREP“; yerli, yabancı ve yabancı ortaklı kuruluş olarak Türkiye'de aroma, esans ve uçucu yağlar konularında üretim, ithalat, ihracat, dağıtım, pazarlama ve mümessillik alanlarında faaliyet gösteren firmaları bünyesinde toplamaktadır.

Gül yağına gönül vermiş 3 müteşebbüs kişi; Eczacı Osman Zeki Konur (Konurlar Gülyağı ve Itriyat San. ve Tic. A.Ş Kurucusu), Sanayici Ekrem Erçetin (Erçetin Gülyağı A.Ş Kurucusu) ve Yönetici Hüseyin Cahit Gürbüz (Gülbirlik Gn. Md., 1984 -1988) “Gülyağı ve Uçucu Yağlar Sanayicileri Derneği“ adıyla derneğin kuruluşunu Ekim 1987'de gerçekleştirmişlerdir.

Uluslararası iki önemli kongre gerçekleştirdikten sonra ve geçen zaman içinde gelişmelerin de etkisiyle 1996 yılında aroma konusunun da dernek kapsamına alınmasıyla bugün kullanılmakta olan isim benimsenmiştir.

15 firmadan 23 üye ile faaliyetlerine devam eden AREP, 2003 yılında EFFA (European Flavour Association)'ya üye olmuştur. AREP üyeleri, EFFA Yönetim Kurulunda ve Teknik Komitede aktif olarak görev yapmaktadırlar.

 

 

© 2006 AREP